Ahmet Turan Alkan.net Gayriresmi Ahmet Turan Alkan Sitesi

-Hoşgeldiniz değerli misafirler; bugün "Er meydanı"nda son derece aktüel bir konuyu tartışacağız. Bir süre önce yetiştirme yurtlarından birinde bir yılbaşı eğlencesi yapıldı ve bu eğlence esnasında dansöz oynatılması haberi bomba gibi patladı.

Şimdi bu konudaki görüşlerini almak üzere ilk sözü Demokratik hayatı destekleme derneğinden Şermin Hanım'a veriyorum.

-Teşekkür ederim Ali Bey; bu son derece önemli olayı gündeme getirdiğiniz için sizi özellikle kutlamak istiyorum çünkü gerici güçler, dansöz meselesini dillerine dolayarak demokratik hak ve özgürlüklerimizi kısıtlamak, ülkeyi ortaçağ karanlığına taşımak için fırsat kollamaktadırlar!

-Yalan söylüyor, söz istiyorum Ali Bey; ben öyle demedim!

-Ama size bir sataşmada bulunmadı ki efendim, genel anlamda konuşuyor Şermin Hanım!

-Olsun; ben onun ne maksatla konuştuğunu bilmez miyim; tırsımasalar, çocuklara demokratik hayat diye rakı da içirecek bunlar...

-Sözümü kesmezseniz konuşayım efendim. Ali Bey, biliyorsunuz bu ülkede 75 sene önce bir Menemen vakası yaşandı...

-Ne ilgisi var Menemen'le, saptırıyor Ali Bey!

-Dansöz oynatmak suç mudur soruyorum size beyefendi; bu ülkede yüzlerce gazinoda her gece şakır şakır dansöz oynuyor, binlerce insan seyrediyor; suçsa suç deyiniz.

-Ben en iyisi sözü bir başka misafirimize vereyim. Gazino emekçileri konfederasyonu genel başkanı Burhan Bey, söz sizin..

-Ali Bey sağolun, efendim gazino çalışanlarını öcü gibi göstermekten kim ne fayda umuyor anlamıyorum. Nitekim o öğrenci yurduna davet edilen sanatçı kardeşimiz de konfederasyonumuzun bir üyesidir. Bakınız diyor ki, "ben hanım hanımcık gösterimi yapıyordum; pencere açıktı, rüzgar elbisemin üst kısmını uçurdu" diyor. Bu tamamen bize bir provokasyondur Ali Bey. Bizler sanatçıyız ama bu kafayla sanat gelişmez maalesef. Bizimki bir ekmek parası neticede...

-Özür dilerim Burhan Bey, telefonla katılmak isteyen bir misafirimiz var. Yurdun bulunduğu ilçenin emniyet âmiri Zeki Bey, öncelikle şunu sormak istiyorum. Eğlencede dansöz oynatılacağı duyumunu almış mıydınız önceden?

Doğrudur Ali Bey; evvela bütün katılımcılara başarılar dilerim. Biz öyle bir duyum almadık, alsak bile AB'ye uyum yasaları çerçevesinde dansözü gösteriden alıkoymak gibi bir selahiyetimiz yoktur âmirim, yani Ali Bey.

-Teşekkür ediyoruz Zeki Bey'e, kim söz istiyordu; evet siz, Marduk gezegeni felaketinde sağ kalacaklar derneği sözcüsü Buse Hanım'a veriyorum sözü; siz olayı nasıl karşıladınız efendim?

-Ayol Ali Bey, bunlar teferruat; bakınız ben buraya çok ciddi bir mesaj vermeye geldim. Marduk öööle geliyor şey gibi.. çarpacak ayol, lâmı cimi yok. Gümm. Bakınız arkadaşlar hâlâ dansözün eteğini, hırkasını tartışıyorlar. Aşkolsun efendim, tartışınız bravo!

-Peki ne yapmalarını tavsiye edersiniz Buse Hanım?

-Hazırlık yapsınlar efendim. Survival diye bir kavram var. Yerin derinliklerine beton korunaklar inşa edilsin, su, bisküvit, pil şaapalım oraya..

-Anladım Buse Hanım, katkılarınız için teşekkürler. Muhalefeti temsilen Halkın Ürperişi Partisi genel sekreteri Veli Bey söz istiyorlar, buyrunuz!

-Ali Bey, size bir şey söyleyim mi; bu iktidarın günleri değil, saatleri bile sayılıdır. Her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar bunlar. Bakınız iç borçların gayrısafi milli hasılaya nisbeti nedir biliyor musunuz?.. Yaa, bilmiyorsunuz; çünkü bilmeniz hükümetin işine gelmiyor. Bunlar tertiptir efendim tertip, bizi boş gündemlerle oyalarken malı götürüyorlar, ooh..

-Utan utan siyaset yapılacak yer mi burası, git meydanda miting yap!

-Yer verdiniz de yapmadık mı be, çıkışımızı engelleyemezsiniz, gümbür gümbür geliyoruz gümbür gümbür...

-O gümbürtü, sizden geliyor, içinizin boşluğundan..

-Beyler lütfen, Şermin Hanım yeniden söz istiyor. Buyrunuz!

-Bakınız Ali Bey, dansöz meselesi unutuldu gitti; halbuki çok önemli bir konudur. Yirmili yıllarda bir Afife Jale örneği vardı. Yobazlar bu sanatkâr Türk kızına sahne vermemek için direndiler...

-Ne ilgisi var yahu Afife Jale'yle; Kantocu Şamram olsa neyse hadi!

-Kesmeyiniz beyefendi, onu da anlatacağım, o kurslarda, o yurtlarda çocukların beynini nasıl yıkadığınızı da anlatacağım, belgeleri var elimde. Bir yere kaçamazsınız.

-Asıl sen misyonlerle nasıl işbirliği yaptığınızı anlat bakalım. AB fonlarıyla ne filimler çevirdiğinizi herkes biliyor herkes,


-Kardeşlerim Marduk kıyameti yaklaşıyor, lütfen, hazırlık yapalım!

-Halkın Ürperişi Partisi hazırdır efendim; Marduk değil isterse erken seçim gelsin; süpürüp götüreceğiz hepsini..

-Değerli tartışmacılar lütfen, olmuyor ama. Şermin hanım o sürahiyi bırakır mısınız efendim, kırılırsa tehlikeli olabilir. Zeki Bey, lütfen rakibinizin bel altına vurmayınız, fauldür biliyorsunuz. Enseden de çekmeyiniz. Güzel. Buse Hanım'a iki teknik puan verilmesini teklif ediyorum efendim, kabul edenler... Teşekkür ederim. Burhan Bey, bir hanıma uçan tekme atmadan önce pantolonunuzun yırtılabileceğini hesaplamalıydınız, sizi diskalifiye ediyorum. Evet, ilk turu başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi biraz ara veriyor ve Reklamlar diyoruz.