Ahmet Turan Alkan.net Gayriresmi Ahmet Turan Alkan Sitesi

Evvela bilmelisiniz ki bu yazılar, şöyle böyle bir hafta önce kaleme alınıyor; dolayısıyla bu yazıda sergileyeceğim bazı bilgi ve dokümanlar 30 Nisan Pazartesi gününe ait. Siz bu satırları okuyuncaya kadar eskimiş olmaları kuvvetle muhtemeldir (öğle suları itibariyle Dolar 1.390, Euro 1.895 civarında seyretmekteydi).

Kuşluk vakti, borsanın açılış saatleri; televizyon ve internetten, piyasaların bu gidişata ne diyeceğini merak ediyorum. Döviz kurları ve faiz yükseliyor, borsa hızla düşüyor. Peki, bu hareketliliğin doğrudan muhatabı olan kişiler ne düşünüyor; onu öğrenmek için piyasa haberlerinin altındaki okuyucu yorum köşelerini okumaya başlıyorum. İşte "merkezî medya"da yer alan iki gazeteden okuyucu yorumları. Başka bir dünyada yaşıyor ve o dünyanın diliyle konuşuyorlar. Belki dikkatinizi çeker diye paylaşmak istedim. Yorumsuz!


Bu ülkede sadece istikrarsızlık ile geçinen bazı çevreler var. Bu çevreler basında, çeşitli devlet kurumlarında ve iş dünyasında fazlasıyla mevcut. Bu ülke belini doğrultamaaaaaaz.

...

Miting yağmurları Dolar'ı filizlendirdi, 367 çıkarsa Dolar'ı tutana aşkolsun diyeceğiz...

...

Organize miting yağmurları Dolar'ı yeşertmeye başladı, bayrağımızın arkasına gizlenenler ilk meyvalarını toplayabilirler...

...

Bugünkü dalga yine Türkiye'nin milyarlarca lirasını alıp götürecek. Ekonomisi olmayan bir ülke bağımsız olamaz. O zaman laiklik tartışmaları sizi kurtarır.

...

Yazıklar olsun bu piyasaları bu hale getirenlere. Şimdi mutlusundur, hadi gidin yürüyün bir yerlerde çağdaşlıkmış... hadi gidin düzenleyin bi şeyler... hadi gidin.. TV'lerde yorumcu kesilin .. hadi gidin köşe yazılarınızda kriz çıkması için yazılar yazın, hadi yapın bir şeyler...

...

Tam av havası; ülkeyi bu hale getirenler, eserinizi görün. Türkiye 100 yıl geriye gitmedi 7 yıl geriye gitti. Yetmez mi haydi rantiyeciler faizciler gün sizin gününüz...

...

Piyasalarda dalgalanma olursa Genelkurmay bunun hesabını vermeli. Kimse Türkiye'nin geleceği ile birtakım çıkarlar uğruna oynayamaz. Bunun sorumluları görevden derhal alınmalı...

...

İstikrarı bozma mitingleri mali piyasalarda ses vermeye başladı, rantiyeciler göbek atmaya başlamışlardır...

...

Dolar değer kazanıyor, Türk Lirası kaybediyor... bu ne demek, şeriat gelirse Türk Lirası kazanacak! Tam bağımsız laik Türkiye ise doların düşmesine sebep olacak! Anamı da alıp gideyim ben... Amerika'nın istediği bu olsa gerek?!

...

Asker lafını ağzınıza alırken ağzınızı yıkayın kirletmeyiniz... Bugünlere o askerler olmasaydı şimdi ya İngiliz ya da ABD vatandaşıydınız. Lütfen askerler hakkında yorum yaparken düşünerek yapınız. Burası İran değil, olmayacak.

...

Zaten yaprak kımıldasa etkilenen ekonomimiz bunca kaostan zor çıkar. Temennimiz daha fazla bir gerginlik olmaması.

...

Piyasa bozulmasın diye vatanı mı satalım? Bizi bu hale getirenler yıllardan beri bu korkuyu kullandılar, artık yeter, bozulursa bozulsun. Tüm bunların yapmacık şeyler olduğunu görmüyor musunuz?

...

Sayın G.Kurmay buyur bakalım... Nasıl olsa maaşın yatıyor hesabına, umurunda mı piyasa?

...

Baykal dediğini yapıyor/yaptırıyor. Baykal 367 için Anayasa Mahkemesi'ne gideceğim dedi, gitti. Askeriyenin hükümeti uyarmasını istedi, uyarıldı. Şimdi erken seçim diyor, gidecek. Peki bunların sonucu ne: İşte ortada. Erken seçimde AKP 367 vekilden fazla çıkartırsa acaba Baykal ne yapacak? O zaman tek çözüm ihtilal mi?

...

Yazık, askerlerimiz ekonomi bozulunca ne olacak söyleyeyim: Askerin parasına devlet bile karışamıyor. Umurlarında olduğunu hiç tahmin etmiyorum.

...

Olmadı Yaşar paşam. TV'lerdeki aslı astarı olmayan haberlerden kendince iş çıkardın. Görelim bakalım bu memleketin şirketleri senin boş laflarından daha nereye kadar değer kaybedecek?

...

Türkiye'nin borçları 500 milyar Dolar civarında. Bu borçların büyük bölümü dış kaynaklara uzanıyor. Yarın darbe olursa kim ödeyecek bu borçları? Ekonomi altüst olacak. Eski darbelerde fazla memleketlere bağlı değildik ve kavrulup gidiyorduk soğan ekmek yiyerek. Şimdi bunu yapmak bile yetersiz; çünkü borçları ödemek zorundayız ve durumumuz Arjantin'den beter olur.

...

Bilerek bu seviyelere düşürdüler seçimden önce; zaten dolar iki ay önce 1,5'un üstündeydi; Cumhurbaşkanlığı yaklaşmadan aşağı düşürdüler ki seçimde bu tür karışıklıklar olacağını tahmin ediyorlardı ve o durum da oldu. Şimdi 1,3'ten yukarı çıkmaya başlattılar doları; yani diyorlar ki bırakın Cumhurbaşkanımız seçilsin, yoksa dolar artar piyasaları karıştırırız. Yani aslında Gül'e destek veriyorlar. Kurt bunlar kurt!


Hemen belirtmeliyim ki bu yorumlar arasında seçme yapmadım, bulabildiklerimin tamamını lehte-aleyhte ayrımı yapmaksızın alıntılarken sadece yorum sahiplerinin çoğu tarafından düşülen noktalama, ifade ve imlâ kusurlarını düzeltmekle yetindim.


Ve yılın fıkrası sayılabilecek bir olaya şahit oldum az önce: Bakın nasıl oldu?

Öğle sularında NTV'nin program yapımcısı, bir gazeteci büyüğüne şöyle bir soru yöneltiyor:

-Sizce bu yaşananlara bir kriz diyebilir miyiz?

-...