Ahmet Turan Alkan.net Gayriresmi Ahmet Turan Alkan Sitesi

Geçen hafta tam da defineciliğin inceliklerinden bahsetmek üzere iken açılan "enişte" faslının rüzgarına kapılıp gittik. Enişte, profesyonel bir defineci değildi ama profesyonellere akıl veren, defineciliğin teorisini mükemmel derecede yapan, sektörün yan branşlarında danışmanlık hizmeti veren (bkz. bilim adamı) bir adamdı; yani, konu kıtlığından bunalan televizyon yapımcılarının arayıp da bulamadığı cinsten bir mîr-i kelâm. Onu dinlerken, aslında hiç de defineciliğe merak duymadığımız halde verdiği bilgilerin cazibesine kapılarak işin zevkini hissedebiliyorduk, lâkin işin zevki deyince bir teşehhüt miktarı duraklamamız gerekiyor.

Bütün defineciler önceleri, bu gibi sohbetlere kulak misafirliği ile bunun zevkli bir iş olduğu kanaatiyle işe koyuluyor, eğer fren mekanizmaları sağlam değilse kendilerini bir anda ıssız ören yerlerinde bulup kim bilir daha önce kaç defa kazılıp hallaç pamuğu gibi atılmış çukurları bir kere daha açarken görüyorlar kendilerini. Bundan dolayı okuyucuları, "sakın denemeye kalkışmayınız" diye ikaz etmek isterim. Bu işin sohbeti tatlı ama bizatihi kendisi yer yer mahvedici derecede tahripkâr bir alışkanlık, bir illettir; aman dikkat!

Geçenlerde posta kutuma düşen bir emektubun başlığı dikkatimi çekti; merak edip açtım. Adamın biri, bizim enişte gibi definecilik sektörüne hizmet üretmenin definecilikten daha kârlı bir meşgale olduğunu öğrenmiş olmalı ki kolları sıvayıp bir internet sitesi açmış; diyor ki, "sitemi bir inceleyin, bakınız ne güzel işler yaptım."

O'ssaat tıkladım tabii. Adını ve adresini kat'iyyen vermeyeceğim bu arkadaş, belli ki geçimini temin etmek için definecilikle ilgili bilumum ön bilgileri sıralamış sitesinde; ama sakın onu kahve köşelerinde sararmış kağıtlara çizili define haritaları satan bir dolandırıcı, define yerindeki cinleri kovmaya mahsus tesirli muskalar yazan bir üfürükçü zannetmeyiniz; tam aksine, bizim "enişte" gibi işe evvela definecilik hakkında teorik bilgi vererek başlıyor. En iyisi size sitedeki butonlardan bazılarının isimlerini vereyim: "Tümülüs Planları, Kıymetli Taşlar, Örnek Defineler, Nasıl Gömdüler?, Gözlem & Analiz (bu butondaki "and" işaretine bayıldım; meseleye nasıl da bilimsel ve ecnebî bir hava katıyor değil mi?), Haritalar Hakkında, Horasan Harcı Nasıl Çözülür, Kaya Mezarlarını Açma Tekniği ve sıkı durunuz "Tarihsel Analiz", Define Haritalarındaki Semboller Nasıl Ortaya Çıktı?, Sahte Sikkeyi Gerçeğinden Ayırt Etmenin Yolları, Sikke Yapım Tekniği (bu sayfa çok eğlenceli; demeye getiriyor ki, vatandaş; gerçek sikke bulacağım diye dağı-taşı kazacağına otur sen de sahte sikke yap ve köşeyi dön!), Define Arama Sistemleri, Tılsım (dinlediğim hikayelerin büyük çoğunluğunda başarısız sonuçlanan define hikâyeleri, doğru-dürüst tılsım tekniğinden anlamayan acemilerden bahseder).

Site değil deryâ; otur dersini çalış, sonra git iki ayda mültimilyarder ol!

Bu kadarcık mı? Değil elbette; daha sonra mezarlar hakkında detaylı bilgi veren sayfalar yer alıyor; onun ardında sizde definecilik kültürünü zenginleştirmeye matuf bir başlık var; "Faydalı Konular" başlığı altında kültürümüzü şöyle geliştiriyoruz: Mumyalama Tekniği, Kaya Mezarlarının Esrarı, Kutsal Ahid Sandığı, Eski Kahinler, Bataklık Cesetleri, Büyük İskender'in Mezarı, Piramitler Sifenks Gizemi, Troya Efsanesi, Nuh Tufanı. Bu başlıklar içinde en çok mumyalama tekniğini beğendiğimi söylemeliyim; öğrenmekte fayda var; herkese lazım olabilir çünkü!

"Haydi canım, bende bu gibi safsatalara inanacak göz var mı?" demeyiniz hemen, süpermarketlerin kitap reyonları ve oradan kaldırıma düşen fantastik romanlarda anlatılan şeyler çok da farklı değiller. Ucuz roman okuyarak sadece kendinizi avutursunuz ama bu sitedeki bilgilerle amel ederseniz milyarder olma şansınız var!

Sahi, kim satın alır da okur bu kitapları?

En beğendiğim bölümü sona sakladım: Definecinin Sorumluluğu! Böylece mesele getirilip son derece şık bir entelektüel tavırla "etik"e bağlanmış oluyor!

Eğer defineciysen çevreye, tarihe, devlete, tabiata, geçmiş ve gelecek kuşaklara saygılı olmayı öğrenmek zorundasın arkadaş; biz bilimsel defineciler sizin zannettiğiniz gibi gözünü para hırsı bürümüş kırolar değiliz ha!

Bu bir hobi, bir sanat, bir bilim; etik bir alan!

En son başlık da çok hoşuma gitti ama ne demek istediğini anlamadım pek: "Cinci & Dedektörcü Varlıklar". Sizi bu sayfanın muhtevasından haberdar etmek isterdim ama tesadüfe bakınız ki tam da bu sayfayı tıklarken internet bağlantısı gidivermez mi? (Telekom uyuma; bu kesintilerle bilimi ne kadar sekteye uğrattığının farkında mısın?)

Buraya kadar iyi hoş ama bu siteyi işleten arkadaşın nasıl para kazanabildiğini anlayamamış olsanız gerektir; şöyle oluyor: İlk olarak sitede reklamı yapılan bir "Define Sırları CD"si satın alıyorsunuz; ardından yardımcı kitap pazarlaması, boy boy muhtelif dedektör çeşitleri geliyor.

Harita hazır, altyapı zaten bedavadan veriliyor. Size düşen bir dedektör alıp yollara düşmek!

Bu gibi uyanıklıklara artık alışmamız gerekiyor galiba; öğrencilere istedikleri her konuda ödev, hatta tez hazırlamayı garanti eden siteler gördüm internette; hatta "sizin adınıza istediğiniz kişiyi izleriz, telefonlarını, internet yazışmalarını çözeriz, siz yeter ki paradan haber verin" diye reklam yapan erbab-ı zanaat bile mevcut: Resmen suç!

Her pazar yazısından bir hisse çıkarmak isteyen bazı okuyuculara özel not: Definecilikle uğraşacağınıza, Nasreddin Hoca gibi yola çalı dikmeniz daha iyidir; ileride tekstil imparatoru olursunuz.